Knudsen Pallbrickor
Distansbricka
Finns i lager. Se leveransinfo
Kan jag se produkten i min butik? Se butiker
Sommar är den serie vi har tagit fram om man vill använda sitt uterum under sommaren.
Härdat glas är 5 gånger starkare än vanligt fönsterglas av samma tjocklek. Om ett härdat glas går sönder blir det små glasbitar som minskar risken för allvarliga skärskador.
Härdningsprocessen gör att ett härdat glas ibland kan uppvisa en viss vågighet, framförallt om glaset betraktas på stort avstånd eller från sidan. Detta är inget fel utan visar tydligt att glaset är härdat och säkert.
Denna produkt är P-märkt vilket innebär att den genomgått tuffa tester hos Sveriges Tekniska Forskningsinstitut i Borås. Produkten uppfyller således högt ställda krav på följande områden:
Nedanstående val gör du själv i dropdown-menyn.
BREDD X HÖJD Måtten som anges är inbyggnadsmått. Inbyggnadsmåttet är den höjd och bredd av fönstret som ska placeras mellan stolparna, respektive över- och underliggare. För att det fasta fönstret ska få plats och dessutom tillåta mindre justeringar, bör öppningen totalt vara cirka 10 mm större än inbyggnadsmåttet i bredd och höjd.
Fönstrets yttermått är 40 mm större än inbyggnadsmåttet, detta p.g.a. att det sitter en ram runt hela fönstret som ska sitta utvändigt på stolparna så att det blir en fin inramning när monteringen är klar.
KULÖR Det finns tre olika kulörer att välja mellan.
Inbyggnadsmått - Bredd | 100 cm |
Inbyggnadsmått - Höjd | 111,4 cm |
Yttermått - Bredd | 104 cm |
Yttermått - Höjd | 115,4 cm |
Glas | 4 mm Säkerhetsglas |
Material | Aluminium |
Kulör | Vit / RAL 9010, glansvärde 70 |
Lucka | Sommar |
Karm | Fönsterhöjd |
Garanti | 5 år material-, konstruktions-, och produktionsfel |
"Mycket bra produkt, mycket snabbt leverans, mycket duktig i trevlig personal på Skånska Byggvaror i Helsingborg."
Andreas Murski, juni, 2018
|
Tyvärr så köpte jag produkten på hösten och dörrarna stod till våren då jag gjorde om altanen dock monterade dörrarna de passade perfekt mycket nöjd med våran 5p | |
Marcus |
Mycket bra uterum! Ger bra värme och stänger ute regn och rusk. Enkel montering och snygg design, rekommenderas starkt! | |
Kenneth Åstrand |
fönstret har gjort sig bra på plats och snyggt | |
Peder |
Bra kvalitet till bästa pris. Lätt monterat. | |
|
Bra passfom | |
Jan-Erik Åberg |
Jag är väldigt nöjd med allt | |
Ingemar Hjalmarsson |
Bra precision o bra beskrinvning | |
Anette Sumiloff |
Fint, lätt att montera. |
I följande butiker kan du hitta ett visningsexemplar i denna produktserie. Notera att butikerna inte har lagerförda varor utan att de endast finns för visning.
I följande butiker kan du hitta ett visningsexemplar i denna produktserie. Notera att butikerna inte har lagerförda varor utan att de endast finns för visning.