Knudsen Pallbrickor
Distansbricka
Just nu är det extra bra priser på storsäljande uterumspartier. Passa på att lägga din order idag.
Gäller till och med 3 mars.Detta är serien med en isolerkassett av högsta kvalitet som ger dig en riktigt lång uterumssäsong.
Med isolerglas bestående av härdat glas på båda sidor (isolervärde 3,0) kan du njuta av ditt isolerade uterum nästan alla årets säsonger.
Luckan låter dig vädra uterummet utan att behöva öppna skjutbara fönster eller dörrar.
Vädringsfönstret består av en fast lucka som förses med gångjärn och uppställningsbeslag. Överbleck medföljer för att skydda mot regn.
Isolerglaskassett består av 4 mm härdat glas, 9 mm luftspalt och 4 mm härdat glas
Härdat glas är 5 gånger starkare än vanligt fönsterglas av samma tjocklek. Om ett härdat glas går sönder blir det små glasbitar som minskar risken för allvarliga skärskador.
Härdningsprocessen gör att ett härdat glas ibland kan uppvisa en viss vågighet, framförallt om glaset betraktas på stort avstånd eller från sidan. Detta är inget fel utan visar tydligt att glaset är härdat och säkert.
Måtten som anges är inbyggnadsmått. Inbyggnadsmåttet är den höjd och bredd av fönstret som ska placeras mellan stolparna, respektive över- och underliggare.
För att det fasta fönstret ska få plats och dessutom tillåta mindre justeringar, bör öppningen totalt vara cirka 10 mm större än inbyggnadsmåttet i höjd och bredd.
Fönstrets yttermått är 40 mm större än inbyggnadsmåttet, detta p.g.a. att det sitter en ram runt hela fönstret som ska sitta utvändigt på stolparna så att det blir en fin inramning när monteringen är klar.
Nedanstående val gör du själv i dropdown-menyn:
KULÖR Välj mellan tre olika kulörer. Luckorna är målade med en tålig pulverlackering.
BREDD X HÖJD Det finns två olika mått att välja mellan.
Inbyggnadsmått - Bredd | 80,6 cm |
Inbyggnadsmått - Höjd | 31 cm |
Yttermått - Bredd | 84,6 cm |
Yttermått - Höjd | 35 cm |
Glas | Isolerglas med två sidor härdat 4 mm glas med 9 mm distansprofil |
Material | Aluminium |
Kulör | Vinröd / RAL 3005, glansvärde 70 |
Lucka | Isolent S30 |
Karm | Fönsterhöjd |
Garanti | 5 år material-, konstruktions-, och produktionsfel |